ניתוח בלוטת יותרת המוח

ד"ר יובל סופרו

היא זעירה, כמעט בלתי נראית, אבל אם משהו אצלה משתבש, זה עלול להיות קטלני. ניתוח חדשני זעיר-פולשני להסרת היפופיזה שמבצע ד"ר יובל סופרו מהיא בלוטת יותרת המוח ?

מבטיח אחוזי הצלחה גדולים, החלמה מהירה וזה מצליח להוכיח את עצמו פעם אחרי פעם
"לפני כמה שנים הגיעה אלי פגישת אבחון נהגת אוטובוס. היא סיפרה לי שהיא מאד מודאגת. בעלת ניסיון של שנים, מקצועית ומיומנת, תוך זמן קצר היא הייתה מעורבת בשתי תאונות דרכים כמעט זהות – התנגשות עם הצד הימני של הרכב שלה ברכבים עומדים. בדיקת עיניים העלתה ששדה הראיה שלה מאד מוגבל. אחד החשדות שעלו היה גידול במוח",

מספר ד”ר יובל סופרו נוירוכירורג מומחה

ד"ר יובל סופר

, נוירוכירורג מומחה, ראש מרכז לניתוחי בסיס גולגולת וניתוחי היפופיזה במרכז הרפואי "סורוקה", "ואחרי שאבחנתי אותה איששתי את האבחנה – התפתח אצלה גידול בלוטת ההיפופיזה".
היפופיזה, המוכרת גם בשם בלוטת יותרת המוח היא בלוטה זעירה במשקל של 1.2 ג' הממוקמת עמוק בתוך הגולגולת ומחוברת למוח באמצעות גבעול. היא מאד קטנה
, אבל יש לה אחריות מאד גדולה: והפעלת הבלוטות האחרות, כמו בלוטת התריס.
"לרוב, הגידולים שמתפתחים מבלוטת ההיפופיזה אלה גידולים שפירים, אבל יש להם השלכות מרחיקות לכת", מסביר ד”ר סופרו. "במקרים בהם הגידול פונקציונלי, כלומר כזה שמפריש סוג מסוים של הורמונים, המצב יכול להתפתח למחלה סיסטמית קשה. לדוגמא, אם הגידול מפריש הורמון גדילה, זה יוביל לענקות. אם הגידול על ההיפופיזה יתחיל להפריש כמויות גבוהות של הורמון בשם ACTH, הוא יעודד את בלוטת יותרת הכליה להפריש יותר מדי הורמון קורטיזול. עודף קורטיזול בגוף גורם למחלת קושינג, מחלה קשה ומסוכנת, שמלווה תחלואה ותמותה רבה".
ומה אם הגידול לא מפריש הורמונים?
"במקרה זה הבעיה היא מסת הגידול עצמו שיכולה לגרום לדיכוי של ייצור ההורמונים על ידי ההיפופיזה או ללחוץ על המבנים הסמוכים אליה. למשל, במקרה של הנהגת שלנו הגידול על ההיפופיזה לחץ תצלובה עצבי הראיה הגביל את שדה הראייה שלה".


איך ניתן לאבחן גידול על ההיפופיזה?


"בדרך כלל זה לוקח קצת זמן. אם מדובר בגידול פונקציונלי, לוקח קצת יותר זמן להרכיב את התמונה, במקרים בהם הגידול לא מפריש הורמונים, זה יתבטא בכאבי ראש וצמצום שדות הראיה. בסופו של דבר, מה שקובע זו בדיקת MRI".
לקביעת תור לאבחון אצל ד"ר יובל סופרו >>>>

073-777-2034
חייבים לנתח?


"באופן אישי אני ממליץ על ניתוח לחולים הסובלים ממחלות פונקציונליות כתוצאה מהגידול, כי אחוז הריפוי במחלות אלו מגיע עד 80-90%. לחולים עם גידול לא פונקציונלי, כדי להקל את הלחץ על עצבי הראיה והבלוטה.


איך מנתחים גידול כזה?

"פעם בשביל להסיר גידול על היפופיזה היה צריך לפתוח את הגולגולת ולהסיט את רקמת המוח. היום הניתוח מתבצע בשיטה זעיר-פולשנית. מאחר ומדובר בגידול שנמצא עמוק בתוך המוח, הגישה לאזור הזה בדרך כלל מתבצעת דרך חלל האף והסינוס הספנואידלי: חלל האוויר הטבעי שנמצא בחלק האחורי של האף", ממשיך ד”ר סופרו. "אני באופן אישי מעדיף לבצע ניתוחים כאלה יחד עם רינולוג-מומחה, כלומר רופא אף-אוזן-גרון המתמחה בחלל האף. הסיבה לכך – למזער פגיעה במטופל – הרבה פעמים בדרך למקום הגידול ובחזרה רירית האף יכולה להיפצע ובסיום הניתוח המטופל יכול לסבול מיובש, הפרשות ודימומים. כשעובדים בשיתוף פעולה עם רינולוג, זה אחרת"
"הניתוח נעשה באמצעות אנדוסקופ – סיב אופטי דק יותר מעיפרון, המצויד במצלמת 4K. דרך האף אנדוסקופ מתקרב למקום הגידול ומאפשר לרופא המנתח לצפות בו מקרוב מאד. "המצלמה גם מסוגלת לנוע לכל מיני כיוונים", ממשיך ד”ר סופרו, "וזה נותן לנו אופציה לבחון את האזורים הסמוכים לגידול ותוך כדי ההסרה לוודא שהסרנו את הגידול במלואו. אחרי שהגידול אותר, מסירים אותו באמצעות כלים מיקרו-כירורגיים".


מה היתרונות בגישה ניתוחית זו?


"קודם כל, אין צורך בפתיחת גולגולת, טראומטית כשלעצמה ודורשת תקופת החלמה ארוכה. אין צורך גם בהסטה של רקמת המוח הבריאה. בנוסף, בזכות השימוש בסיב האופטי ובמצלמה, הנראות טובה מאד ולכן הניתוח גם הרבה יותר בטוח".
לקביעת התייעצות עם ד"ר יובל סופרו

קבעו תור עוד היום לנוירוכירורג מומחה ד"ר יובל סופרו

073-777-2034
קבעו תור עוד היום 073-777-2034

שיווק דיגיטלי לרופאים